Co to jest dach mansardowy? Konstrukcja, pokrycie

23 kwietnia 2025
l
Gotowe dachy
v
0 Komentarzy

Pojęcie dachu mansardowego wywodzi się z architektury francuskiej XVII wieku – nazwa pochodzi od nazwiska François Mansarta. Dach mansardowy to charakterystyczny dach łamany, składający się z dwóch części pochyłych po każdej stronie budynku. Dolna część dachu mansardowego ma duży kąt nachylenia (prawie pionowa), a górna – bardziej spłaszczony. Taka budowa pozwala wykorzystać poddasze jako pełnoprawną kondygnację mieszkalną. Współcześnie mansardy spotyka się zarówno w budownictwie tradycyjnym, jak i w nowoczesnych projektach, gdzie dodają one uroku i zapewniają dodatkową przestrzeń. Zachęcamy do lektury naszego wpisu, w którym odpowiadamy na pytanie: czy dach mansardowy jest dachem wielospadowym oraz rozwiewamy wiele wątpliwości, związanych z tą konstrukcją.

Dach mansardowy a dach dwuspadowy – czy to to samo?

Często pojawia się pytanie: czy dach mansardowy jest dachem dwuspadowym? Dach mansardowy bywa nazywany dachem łamanym dwuspadowym (gdy występuje na dwóch przeciwległych połaciach, a na szczytach są ściany). W klasycznej formie dach mansardowy ma jednak cztery połacie – jest więc odmianą daszku wielospadowego (czterospadowego), w którym każda połać jest załamana w poziomie. 

Można napisać, że dach mansardowy łączy cechy dachu dwuspadowego i czterospadowego: z boku wygląda jak konstrukt dwupoziomowy (łamany), a z frontu często przypomina dach czterospadowy z załamanym spodem. Najważniejsze jest to, że niezależnie od liczby połaci, mansarda oznacza zawsze załamanie połaci, które odróżnia ją od zwykłych, prostych pokryć tego typu.

Konstrukcja dachu mansardowego

Jak zbudowany jest mansardowy dach? Tego typu dach wymaga nieco bardziej złożonej konstrukcji niż standardowy dach dwuspadowy. Dolna, stroma część połaci opiera się zazwyczaj na specjalnej ściance kolankowej lub na wzmocnionych słupach, a w miejscu załamania dachu często montuje się poziomą belkę (płatwię lub kleszcze), która łączy krokwie dolnej i górnej połaci. 

Więźba dachu mansardowego może być wykonana tradycyjnie (krokwiowo-jętkowa z elementami dodatkowymi) lub za pomocą prefabrykowanych wiązarów dachowych zaprojektowanych indywidualnie do kształtu mansardy. Dachy prefabrykowane z użyciem wiązarów dachowych pozwalają na dokładne dopasowanie elementów konstrukcji nawet dla skomplikowanych dachów mansardowych, co zapewnia im odpowiednią wytrzymałość.

Sprawdź, czym są wiązary dachowe!

Ważnym elementem konstrukcji dachu mansardowego są okna dachowe lub lukarny, które często montuje się na dolnej, stromej części połaci mansardowej, aby doświetlić poddasze. Ich obecność wymaga dodatkowych obróbek i wzmocnień w więźbie. Dach mansardowy musi być zaprojektowany bardzo starannie – punkt załamania połaci stanowi koncentrację obciążeń (np. zalegający śnieg), dlatego więźba w tym miejscu powinna być szczególnie wytrzymała.

Pokrycie dachu mansardowego

Czym pokryć dach mansardowy? Ze względu na łamany kształt mansarda najlepiej prezentuje się pokryta materiałem drobnowymiarowym: dachówką ceramiczną lub cementową, gontem bitumicznym, łupkiem naturalnym. Można oczywiście zastosować również blachę, jednak trzeba liczyć się z koniecznością wykonania wyoblenia lub załamania blachy na załamaniu połaci. 

Niezależnie od materiału, ważne jest szczelne wykonanie newralgicznych miejsc. Na załamaniu dachu często stosuje się specjalne gąsiory lub obróbki blacharskie zapewniające ciągłość pokrycia. Wszystkie krawędzie, kosze i naroża mansardy muszą być zabezpieczone przed przeciekaniem – jest ich więcej niż w zwykłym dachu, więc prace dekarskie wymagają większej precyzji.

Warto dodać, że dach mansardowy zwykle ma większą powierzchnię pokrycia niż prosty dach dwuspadowy na tym samym budynku (ze względu na dodatkowe połacie). Przekłada się to na wyższy koszt materiałów i robocizny. Zastanawiając się nad wyborem mansardy, trzeba uwzględnić, że koszt dachu mansardowego będzie wyższy niż analogicznego dachu bez załamań.

Zalety i wady dachu mansardowego

Zalety mansardy: Główną korzyścią z zastosowania dachu mansardowego jest uzyskanie pełnowartościowej przestrzeni użytkowej na poddaszu. Pokoje na poddaszu mansardowym nie mają uciążliwych skosów przy podłodze – ściany kolankowe są wyższe, przez co pomieszczenia są bardziej ustawne. Mansarda nadaje budynkowi elegancki, stylowy wygląd; często kojarzy się z architekturą dworkową lub kamienicami z przełomu XIX i XX wieku. W dach mansardowy nowoczesny bywa ciekawym elementem, który wyróżnia projekt na tle typowych rozwiązań.

Niestety, za zalety trzeba zapłacić. Dach mansardowy oraz jego elementy są droższe w przygotowaniu. Więcej połaci, załamań i detali to wyższe koszty wykonania konstrukcji i pokrycia dachowego. Mansarda bywa też wyzwaniem pod względem termoizolacji oraz szczelności – trzeba starannie ocieplić i zaizolować dodatkowe załamania, aby nie tworzyły się mostki termiczne ani przecieki. Remont czy pokrycie dachu mansardowego również będzie droższe niż standardowego, ze względu na trudniejszy dostęp do wszystkich zakamarków. Podsumowując, decyzja o mansardzie powinna brać pod uwagę zarówno walory użytkowe i estetyczne, jak i większe nakłady finansowe.

Czy warto wybrać dach mansardowy?

Dach mansardowy to rozwiązanie dla osób, którym zależy na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni pod dachem i niebanalnej estetyce budynku. Nowoczesny dach mansardowy może łączyć tradycyjny wygląd z innowacyjną technologią wykonania – np. więźbą prefabrykowaną łączoną płytkami, które wykorzystują system Mitek z wykorzystaniem wytrzymałego drewna C24. Takie rozwiązanie przyspiesza budowę i zapewnia wysoką precyzję wykonania. Jeśli dysponujesz odpowiednim budżetem i zależy Ci na walorach, jakie daje mansarda, z pewnością będziesz zadowolony z takiej inwestycji.

Warto jednak powierzyć projekt i wykonanie doświadczonym fachowcom. Nasza firma oferuje kompleksowe wsparcie w realizacji nawet najbardziej wymagających konstrukcji dachowych. Do produkty wykorzystujemy drewno konstrukcyjne C24. Dostarczamy wiązary dachowe i projektujemy prefabrykowane dachy dopasowane także do nietypowych kształtów, takich jak mansardy. Z nami architektura Twojego dachu mansardowego będzie nie tylko piękna, ale i trwała. Zapraszamy do kontaktu – działamy na terenie całej Polski (również w regionie wielkopolskim: wiązary dachowe wielkopolskie) i chętnie doradzimy najlepsze rozwiązania dla Twojego projektu.

0 komentarzy
Zadaj pytanie




    log Gotowe dachy

    Zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego lub kontaktu drogą telefoniczną lub mailową. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania oraz pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie. Zachęcamy także do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych, gdzie mogą Państwo śledzić przykładowe realizacje.

    Kijowiec 8a, 62-561 Ślesin

    +48 609 017 147

    biuro@gotowedachy.pl

    Szybki kontakt!
    +
    Wyślij!
    Share This