Wiązary dachowe jak zrobić? – Wiązary dachowe wykonuje się w zakładzie produkcyjnym, jest to konstrukcja prefabrykowana, której montaż możliwy jest nawet w ciągu jednego dnia. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu i uniezależnić się od pogody panującej na zewnątrz. Konstrukcja dachowa oparta o wiązary jest także tańsza od tradycyjnych rozwiązań.
Wiązary dachowe. Z jakiego drewna?
Najpopularniejszy materiałem do produkcji wiązarów jest drewno sosnowe. Jest ono stosunkowo tanie i jednocześnie spełnia wszystkie wymagania wytrzymałościowe. Oczywiście ważne jest, żeby było odpowiednio wysuszone. Wilgotność materiału, z którego powstają wiązary dachowe, nie powinna przekraczać 15%. Jedną z najlepszych metod na jej uzyskanie jest suszenie komorowe. Kolejną ważną rzeczą jest odpowiednie zaimpregnowanie drewna, aby było odporne na grzyby, larwy szkodników i nie tylko. Z tak przygotowanego materiału będzie można budowa konstrukcję dachową, która będzie wytrzymała i bezpieczna.
Budowa wiązarów
Przede wszystkim wszystkie elementy muszą być idealne wymierzone, aby pasowały do siebie i tworzyły równą i stabilną konstrukcję. Dlatego tak ważne jest przygotowanie ich w oparciu o rzetelny projekt. Najpierw przygotowuje się tak zwany wiązar wzorcowy, później na jego podstawie, pozostałe. Poszczególne elementy wiązarów łączy się za pomocą płytek i gwoździ. Pasy dolne mogą składać się kilku elementów. Właśnie wtedy łączy się płytkami. Istnieją też inne, lepsze sposoby łączenia. Taki przykładem są płytki kolczaste, zwane też płytkami Mitek. Jednak połączenie z wykorzystaniem takich płytek wykonuje się przy użyciu specjalnych pras, nie potrzeba gwoździ ani kleju. Jest to więc możliwe tylko w zakładach produkcyjnych. Dobrze zamontowane płytki zapewniają idealne przenoszenie obciążeń. Dach zbudowany w oparciu o wiązary sprawdzi się w każdym klimacie. Odpowiednio zaprojektowana konstrukcja jest mocna i wytrzyma zbierający się na dachu śnieg.
Montaż wiązarów dachowych
Pierwszy wiązar montuje w odpowiedniej odległości od ścian szczytowych wyznaczonych przez projektanta i odpowiednio podpiera. Kolejne jeden za drugim w odpowiedniej od siebie odległości. Następnie łączy się je ze sobą odpowiednimi deskami. Na tym etapie ważne jest utrzymanie w pionie i stabilne wszystkich wiązarów, zanim połączy się je sobą. Oczywiście, aby wszystko idealnie ustawić, wymagane jest użycie specjalnego sprzętu, w postaci na przykład dźwigu.
Podsumowanie
Dobrze zaprojektowana, a później wykonana konstrukcja dachowa z wiązarów, nie musi swojej funkcjonalności ustępować tradycyjnym rozwiązaniom. Jest przy tym tańsza i znacznie szybsza w budowie i montażu.
Może Cię też zainteresować:
0 komentarzy